Náhla cievna mozgová príhoda (NCMP) je ochorenie, kedy dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva. Mozgové tkanivo je poškodené buď nedokrvením alebo krvácaním do mozgu.
Toto ochorenie väčšinou postihuje starších ľudí, ale v súčasnosti už nie sú výnimkou ani mladí ľudia.
Podľa národného centra zdravotníckych informácií v roku 2017 utrpelo mozgovú príhodu 352 ľudí vo veku 20 – 44 rokov (3 % z celkového počtu pacientov), čo je o 66 viac ako v roku 2016. Výskyt mozgovej príhody však rastie vo všetkých vekových kategóriách.
V roku 2007 bolo v registri cievnej mozgovej príhody zaznamenaných 7429 pacientov, v roku 2017 to bolo 11 556 pacientov.
Je však ale dôležité vedieť rozpoznať symptómy rozvíjajúcej sa mozgovej príhody a okamžite privolať lekársku pomoc.
Časový limit pre podanie liečby je 4 ½ hodiny a mechanické odstránenie trombu je možné vykonať do 8 hodín od prvých príznakov cievnej mozgovej príhody.
Približne 70 % pacientov sa celkom zotaví, ak je liečba podaná do 1 hodiny od vzniku príznakov a je zabezpečená včasná rehabilitácia.
Po akútnej liečbe je dôležitá včasná rehabilitácia, teda začať s fyzioterapeutickým cvičením hneď od prvých dní, aby sa stav človeka po NCMP zlepšil v najväčšej možnej miere.
Je možné zabrániť až 80% náhlych cievnych mozgových príhod. A to prevenciou a eliminovaním rizikových faktorov.
Ochorenia ako Hypertenzia, Diabetes, porucha srdcového rytmu a vysoká hladina cholesterolu môžu podporiť vznik NCMP. Samozrejme aj nesprávny životný štýl, fajčenie, alkohol, zle stravovanie, sedavý spôsob života, nadváha, hormonálna antikoncepcia a stres majú za následok rozvoj náhlej cievnej mozgovej príhody.